Okres jesienno-zimowy to idealny czas na dekoracje z juty, a my mamy w ofercie jej różne rodzaje. Czym jest juta, jak się ją produkuje i co można z niej zrobić? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.
Juta to dobrze znana i powszechnie stosowana tkanina o płóciennym splocie. Choć niektórzy mogą ten materiał mylnie kojarzyć z włóknami konopnymi (z których powstają tkaniny o podobnych właściwościach i zastosowaniach) to jutę tka się z włókien... juty właśnie. Juta to zbiorcza nazwa na kilka gatunków roślin należących do rodziny ślazowatych (a więc spokrewionych na przykład z naszą rodzimą malwą). Rosną one głównie w klimacie wilgotnej i gorącej Azji, dlatego najwięcej produkuje się jej w państwach takich jak Chiny, Indie czy Bangladesz.
Produkcja
Włókna jutowe to jeden z najstarszych produktów tekstylnych - szacuje się, że produkowano je już ok. 3000 lat p.n.e. Pozyskuje się je z łodyg rośliny, które pozbawia się wszystkich elementów niewłóknistych, co umożliwia proces roszenia. Następnie otrzymane włókna czesze się i przędzie. Do zastosowań przemysłowych przędza najczęściej trafia w stanie surowym, lecz można ją też bielić, barwić lub zmiękczać chemicznie, szczególnie, jeśli ma mieć zastosowanie odzieżowe.
Zastosowanie
Juta kojarzy nam się głównie z bożonarodzeniowymi dekoracjami czy workami do przechowywania produktów spożywczych, takich jak ryż czy ziarna kawy. Materiał ten znajduje również zastosowanie w ogrodnictwie: przy transporcie drzew ich korzenie zabezpiecza się jutą, a jutowe worki sprawdzą się jako improwizowany, ekologiczny pojemnik do uprawy chociażby ziemniaków. Ze względu na swoją wytrzymałość i rozpowszechnienie (jest to najpopularniejsze włókno zaraz po bawełnie), przędzę jutową po zmiękczeniu i/lub zmieszaniu z innymi włóknami wykorzystuje się także w przemyśle odzieżowych. Choć ostatnimi czasy także jej surowa, dobrze nam znana forma, trafia nawet na wybiegi mody, przyciągając wzrok swoją nieszablonowością.
A Wy co z niej wyczarujecie?
Mamy w ofercie jutę:
• w dwóch kolorach — bieloną i naturaną
• w dwóch gramaturach — 250 g/m2 i 420 g/m2
• w rolkach o różnych szerokościach:
– 10 cm
– 100 cm
– 122 cm
– 160 cm