
Bawełna to wszechstronne włókno, towarzyszące nam na co dzień już od starożytności. Wytwarza się z niej tkaniny (ale i dzianiny) o najróżniejszych właściwościach. Czasami dobranie idealnego materiału bawełnianego do projektu może być niemałą zagwoztką, dlatego właśnie dzisiaj przyjrzymy się kilku popularnym rodzajom pod względem zastosowania.
Bawełna - historia
Pierwsze uprawy powstawały w delcie Indusu około 6000 lat p. n. e., zaś do Europy trafiła ona jako produkt dopiero na początku naszej ery za sprawą kupców arabskich. Wynaleziona w trakcie rewolucji przemysłowej odziarniarka (pozwalająca na maszynowe oddzielenie włókien bawełny od nasion) i maszyna przędzalnicza doprowadziły do gwałtownego wzrostu produkcji bawełny. Mimo to, w Polsce dopiero w XIX wieku zaczęła ona wypierać najpopularniejszy dotąd len. Wówczas też światowe uprawy bawełny osiągnęły maksymalną powierzchnie, którą utrzymują do dzisiaj - największymi producentami pozostają niezmiennie Indie, ale także Chiny i USA. Na Ziemi bawełna rośnie w klimacie okołozwrotnikowym, lecz jest to także pierwsza roślina skiełkowana na Księżycu!
Rodzaj splotu
Splot to sposób, w jaki przeplatają się ze sobą nici osnowy i wątku. Przędzę bawełnianą, ze względu na swoje właściwości, można wykorzystać do wykonania tkaniny o prawie każdym splocie. Te najczęściej spotykane to:
- splot płócienny - podstawowy splot o gładkiej fakturze, jednakowy z obu stron; najczęściej spotykany w tkaninach bawełnianych przeznaczonych na pościel, ściereczki czy obrusy, ale także na ubrania o prostym kroju np. koszule (płótno, perkal, batyst, flanela, popelina, muślin, gaza / tetra);
- splot skośny - może być jednostronny (ukośne prążki tylko na prawej stronie tkaniny) lub dwustronny; ze względu na zwiększoną wytrzymałość stosuje się go do szycia toreb, spodni, odzieży roboczej oraz okryć wierzchnich (jeans / denim, drelich, twill, diagonal);
- splot atłasowy - zapewnia tkaninie połyskliwe, satynowe wykończenie na prawej stronie; satynową bawełnę wykorzystuje się w szyciu pościeli czy eleganckich ubrań: spodni, sukienek, marynarek i żakietów.
Splotami można manipulować, dzięki czemu na tkaninie powstają wypukłe wzory, jak np. w przypadku bawełny wafel (popularnej w wyrobach dla dzieci i niemowląt) czy sztruksu (robiącego furorę w przemyśle modowym oraz tapicerskim). Spoty można też ze sobą mieszać uzyskując na przykład wykończenie żakardowe, w którym dwustronny wzór tworzony jest z efektownie połyskliwych elementów - w ten sposób mogą powstawać np. ozdobne obrusy.
Wykończenie
W celu uzyskania miękkiej okrywy, powierzchnię tkaniny można poddać drapaniu, a następnie strzyżeniu - w ten sposób powstają welury, do których należy chociażby flanela. Możliwe jest też wytworzenie okrywy pętelkowej, którą cechują się, między innymi, szlafroki czy ręczniki z bawełnianej frotte.
Gramatura
Gramatura to parametr wskazujący bezpośrednio na ciężar tkaniny, a pośrednio - na jej grubość. Tkaniny o gramaturze do 150 g/m2 dobrze sprawdzą się na lekkie koszule, bluzki, zwiewne sukienki (choć czasem mogą wymagać podszewki), a także jako pościel czy kuchenne ściereczki. Chcąc uszyć letnie spodnie czy spódnicę bez podszewki, powinniśmy szukać materiałów o gramaturze ok. 200 g/m2. Na eleganckie spodnie, marynarki, żakiety i spódnice lepiej nadadzą nie materiały w zakresie od 200 - 350 g/m2 - takie tkaniny warto też wykorzystać w szyciu toreb zakupowych i poduszek dekoracyjnych. Takie grubsze tkaniny, jak np. bawełniane płótno żaglowe, nada się również do zastosowań tapicerskich - na obicia, hamaki, leżaki.
Popularne tkaniny bawełniane
Do najpopularniejszych tkanin bawełnianych, które znajdziesz w naszym sklepie, można zaliczyć:
- surowe płótno bawełniane - to niebarwione i niebielone płótno w naturalnie beżowym kolorze sprawdzi się idealnie przede wszystkim podczas testowania wykroju do wykonania próbnych odszyć. Świetnie sprawdzi się też na użytkowe worki (np. do przechowywania chleba), ściereczki, naturalne ubrania czy na podobrazia. A jeśli chcecie dać się ponieść fantazji to takie płótno można łatwo i trwale zabarwić w warunkach domowych np. techniką tie dye
- muślin - to materiał, który ze względu na swoją delikatność i oddychalność bił ostatniego lata rekordy modowej popularności. Ze względu na luźny splot posiada ona charakterystyczną fakturę i idealnie nadaje się nie tylko na dziecięce ubranka czy kocyki, ale także na piękne letnie sukienki, bluzki czy szorty.
- popelina - to tkanina o zwiększonej odporności na gniecenie, która jest niezwykle popularna w wyrobie koszul, bluzek, odzieży letniej czy dziecięcej. Dostępna w wielu kolorach i wzorach pozwoli wprowadzić do garderoby odrobinę energii, ale sprawdzi się także w szyciu ozdobnych woreczków do przechowywania czy jako podszewka w torbach.
- drelich - to niezwykle wytrzymała, wielofunkcyjna tkanina. Sprawdzi się zarówno w szyciu odzieży (kurtki typu katana, spodnie a'la jeansy lub cargo), jaki przy tworzeniu wytrzymałych toreb zakupowych, torboworków, plecaków miejskich i rozmaitych akcesoriów.
- flanela - to nie tylko miła w dotyku, ale i ciepła tkanina. Można z niej szyć klasyczne, kraciaste koszule wierzchnie, odzież roboczą, piżamy lub maskotki.
Pielęgnacja
Bawełna to włókno odporne na wysokie temperatury prania czy prasowania, można je więc prać nawet w 90°C. Należy jednak pamiętać, że barwiona czy drukowana bawełna przy praniu w takich warunkach może stracić wizualnie na jakości. Przed przystąpieniem do szycia z materiału w 100% bawełnianego, podobnie jak w przypadku innych tkanin z włókien naturalnych, należy go zdekatyzować przy użyciu żelazka, parownicy lub piorąc bez detergentu w ok. 60 °C.
_
Mamy nadzieję, że to małe kompendium wiedzy o tkaninach bawełnianych pomoże w doborze materiału do następnego projektu. Jeśli nadal się wahasz - zachęcamy do zamówienia na naszej stronie darmowych próbek.